SZCZYRK

Szczyrk jest miejscowością położoną w dolinie górnego biegu rzeki Żylica w Beskidzie Śląskim w górach. Posiada dużą bazę noclegową: hotele, pensjonaty. Zabudowania w większosci skupione po obu stronach rzeki, rozciagają się również na górskich zboczach od Skalitego i Magury aż po Przełęcz Salmopolską. Granice Szczyrku biegną po otaczających go szczytach i łączacych je przełęczach z których najwyższe to Magura (1095), Klimczok (1117), Trzy Kopce (1080), Malinowska Skała (1152) oraz najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne (1257).

Cały obszar Szczyrku zajmuje powierzchnię 3907 ha, a najniższa cześć położona jest na wysokości 450 m npm. Przez Szczyrk przebiega droga krajowa z Bielska do Wisły przez przełęcz Salmopolską (916 m npm).

Takie położenie sprawia, że w dolince panuje specyficzny mikroklimat: latem upały nie są dokuczliwe a zima potrafi skutecznie pokryć miasteczko białą pierzyną śniegu niekiedy nawet na pół roku. W okresie pomiedzy I a II wojną światową dostrzegli to zamożni mieszkańcy przemysłowego Bielska, którzy najpierw przyjeżdżali do Szczyrku jako turyści, a potem zaczęli budować wille, pensjonaty i hotele zmieniając tym diametralnie charakter miejscowości. Szczyrk z osady rolniczej w której mieszkańcy zajmowali się uprawą ziemi, wycinką lasów i pasterstwem, w ciagu kilkudziesięciu lat stał się miescowością typowo turystyczą z ogromną ilością miejsc noclegowych w hotelach i pensjonatach.

W 1924 r. wybudowano pierwszy pensjonat Leopolda Matznera i schronisko na Skrzycznem. Na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX-go wieku w Szczyrku powstały pensjonaty: Zacisze, Podskrzyczne, Bajka, Zakopianka, Zbyszko, Skalite i hotel Bristol. Wybudowano odkryty basen który do końca lat 50-tych był jednym z najpiękniejszych w okolicy.  W 1935r. wybudowano schronisko na Przełęczy Salmopolskiej a w 1937 pierwszą skocznię narciarską na Skalitem.Od dawna skupia u siebie ogromną rzeszę turystów, którym proponuje noclegi u stóp gór.

Po II wojnie światowej nastąpił regres w rozwoju miejscowości którego przyczyną była bieda lat powojennych. Jednak z biegiem lat Szczyrk stał się jednym z największych ośrodków zimowego i letniego wypoczynku w Polsce. W 1958r. uruchomiono wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne, końcem lat 60-tych rozpoczęto budowę 13 wyciągów dzisiejszego Ośrodka Narciarskiego Czyrna -Solisko.

Prawa miejskie Szczyrk otrzymał 1 stycznia 1973r. Obecnie w miasteczku mieszka ok. 5800 mieszkańców.