OKOLICA

Nieodzownym atutem Gronika jest jego położenie. Zlokalizowany na wysokości 760 m n.p.m. pozwala na podziwianie pięknych krajobrazów o każdej porze roku. Mieści się przy żółtym szlaku, który łączy Szczyrk Solisko z Przełęczą Salmopolską, będącej zarazem granicą pomiędzy Szczyrkiem, a Wisłą.

Szlak biegnie wzdłuż źródeł Żylicy. Aby dojść do przełęczy, z której wychodzi pięć szlaków turystycznych, najlepiej wybrać się na przyjemny spacer. 800 metrów biegnących wśród malowniczych pejzaży na pewno pozytywnie wpłynie na nastrój każdego turysty.

Droga samochodem jest znacznie dłuższa, trzeba przejechać 3,5 km, aby móc wybrać się na jeden ze szlaków – wiodący na Skrzyczne przez Malinów, na Baranią Górę przez Przysłop, na Trzy Kopce bądź na Przełęcz Karkoszczonka przez Grabową oraz Beskid Węgierski i ostatni szlak – do Brennej.

Wisła sąsiaduje z równie atrakcyjnymi jak Szczyrk górskimi miejscowościami turystycznymi:

Ustroń  www.ustron.pl/
Brenna  www.brenna.org.pl/
Istebna  www.istebna.eu/   

Wszystkie gminy zrzeszone są w stowarzyszeniu Beskidzka 5  www.beskidzka5.pl/start

W Szczyrku warto zobaczyć:

Centralny Ośrodek Sportu
Kompleks skoczni narciarskich Skalite
Zabytkowy kościół św. Jakuba
Sanktuarium Maryjne „Na Górce”
Galerię Beskidzką

W odległości 15 km od Szczyrku znajduje się duży zbiornik wodny – Jezioro Żywieckie na którym w sezonie letnim  działa wiele przystani i punktów gastronomicznych.  Można tu wypożyczyć kajak, rowerek wodny, żaglówkę i deskę surfingową lub skorzystać z rejsu stateczkiem wycieczkowym.